Vyber region:
Vyhledávání:

DOPORUČUJEME:

masáže

solné jeskyně
 

Solární kosmetika

Na rozdíl od sluneční ochrany (jak jsou běžně nazývané krémy s UV faktorem nebo dvojznačně opalovací krémy) a opalovacích olejů je solární kosmetika určena k zesílení účinků ultrafialového záření, a ne k její ochraně. To se obvykle provádí pomocí přísad, které podporují tvorbu melaninu, včetně použití skutečného melaninu jako jedné z přísad ve složení. Dále také tím, že se podporuje cirkulace krve v pokožce, čímž se zvyšuje množství melaninu, který je přiváděn do svrchní vrstvy pokožky. Solární kosmetika neobsahuje žádnou ochranu před sluncem ani UV faktor.


Tingle (pálivá)

Tingle (pálivá) je de facto standardní označení solární kosmetiky obsahující přísady ve složení, které stimulují rychlou krevní cirkulaci na povrchu pokožky a vytváří efekt silného zarudnutí a výrazného pocitu zahřátí (různého stupně). Zvyšují tak intenzitu a vzhled opálení. Výsledný efekt je dočasný, může trvat až několik hodin. Tyto produkty nejsou vhodné pro zákazníky, kteří s opalováním teprve začínají nebo mají citlivou pleť. Nejsou vhodné na venkovní použití. Produkty s Tingle (pálivým) efektem nejsou kvůli svému intenzivnímu působení vhodné na obličejové partie. Doporučuje se, aby si uživatelé po aplikaci zahřívacího krému umyli ruce a zabránili tak jeho přenosu na obličej a jiné citlivé oblasti.

Lidé reagují na tyto složky a jednotlivé krémy různě. Na některé pocit pálení či zahřátí vůbec nepůsobí, a na jiné zase ano. To je objektivní důvod, proč není možné vytvořit systém hodnocení intenzity pálivého pocitu zahřátí. Někteří výrobci nabízejí několik druhů, ale není to standardizované. Např. Hot (hřejivý), Tingle (pálivý) a Blush (bez pálivého pocitu). Většina výrobců produkuje krémy s Tingle (pálivými) přísadami i bez nich, neboť mnozí uživatelé nepreferují tento způsob opalování nebo je jim to nepříjemné.


Bronzery

Mnoho solární kosmetiky nyní obsahuje i bronzery či dihydroxyaceton (DHA). Obvykle jsou kombinovány s jinými přísadami ve složení a tím pomáhají zintenzivnit barvu opálení. To je poněkud odlišná metoda od použití DHA složek v samoopalovacích přípravcích, neboť jejich cílem je, aby poskytly uživateli nejen okamžitou barvu, ale zároveň podpořily účinky ultrafialového záření. Často se používají pro zrychlení začátku opalování. Zpravidla je solární kosmetika s bronzery kombinována s jinými přísadami, jako je pálivá (Hot Bronzers) nebo chladící s mentolem (Cool Bronzer).


Složení

Některá účinná složení v solární kosmetice obsahují melanin a L-Tyrosin. Ostatní běžně obsahují olej z čajových semen, měď (v mnoha různých chemických sloučeninách), extrakty ze zeleného čaje a mnoho dalších přírodních olejů. Jednotlivá složení se velmi liší od značky ke značce.

Většina produktů je dodávána ve 200 až 250ml balení, i když s některými se setkáte i v 500ml balení či ještě větším pro velkoobchodní prodej. Uživatel zpravidla použije na jedno natření těla mezi 15 až 30 ml krému či mléka.

Zatímco vůně nenabízí žádné výhody při opalování, je často jedním z nejdůležitějších faktorů pro výběr dané značky uživatelem. Důvodem je skutečnost, že většina lidí používá solární kosmetiku v soláriích, které jsou uzavřeným prostředím, a proto je vůně mnohem podstatnější nežli při venkovním opalování. Chcete-li, některé mají i aromaterapeutické předpoklady.

Solární kosmetika obvykle neobsahuje složky, které jakkoliv poškozují nebo se usazují na akrylovém povrchu solária. Ve všech solárií se užívá 100% akryl pro ochranný vnitřní povrch. Akryl se hlavně využívá pro svou propustnost UV záření a poměrně snadno se tvaruje za dostupnou cenu materiálu. To je jeden z důvodů, proč by lidé neměli používat venkovní opalovací krémy v samotném soláriu. Například minerální olej nenávratně poškodí akrylový povrch solária, UV záření se bude lámat, sníží se jeho intenzita propustnosti. Bohužel dokonce i některé „levné” produkty solární kosmetiky prodávané v drogeriích tyto nevhodné přísady a oleje obsahují.


Hydratace

Jedním z nejpodstatnějších cílů při používání solární kosmetiky je hydratace pokožky. Opalování v soláriu či na sluníčku může dehydratovat kůži, a proto je další hydratace velmi potřebná k vyrovnání hladiny vlhkosti a zanechá pokožku hladkou a zdravě vypadající. Primární hydratační složky v solární kosmetice jsou v podstatě stejné jako ve standardních krémech na ruce, ale s mnohem menším obsahem alkoholu.

Jednou z nejpopulárnějších složek pro hydrataci pokožky je čistý olej a extrakt z konopných semen. Již v malém množství díky své sytosti vyživuje, intenzivně hydratuje, zklidňuje a regeneruje.


Proč konopí?

Konopí je zcela jednoduše tajemstvím přírodní krásy – toto tajemství je ukryto v konopném semínku. Olej a extrakty z konopných semen, které se využívají v produktech pro ošetření těla, mají mnoho blahodárných účinků. Hlavním důvodem, proč je konopí tak výrazně účinné, je jeho obsah esenciálních kyselin (EFA). Více než 75 % EFA v oleji z konopných semen tvoří polynenasycené mastné kyseliny s dlouhým řetězcem (PUFA), které mají dokonale zvláčňující a mazací účinky. Olej z konopných semen obsahuje ideální podíl Omega6 a Omega3 mastných kyselin v poměru tři ku jedné, který dokonale odpovídá potřebám lidské kůže. Kromě obsahu EFA je olej z konopných semen také jedním z nejbohatších rostlinných zdrojů aminokyselin. Konopná semena obsahují průměrně: 25 % protejnů, 30 % karbohydrátů, 15 % nerozpustné vlákniny, 30 % oleje, dále živiny jako karoten, fosfor, draslík, magnézium, síra, kalcium, železo, zinek a vitamíny E, C, B1, B2, B3 a B6. Olej z konopných semen byl objeven jako vysoce výživný a důležitý prostředek, který podporuje kožní hydrataci a tím pádem má také omlazující účinky. Konopí má vynikající hojivé a hydratační vlastnosti, klinicky ověřené jsou jeho účinky při léčbě ekzémů a lupénky.


Venkovní použití
 

Většina solární kosmetiky je označena varováním, že nenabízí ochranu před sluncem. Ale v kombinaci s krémy s ochranným faktorem může podle některých výrobců zintenzivnit barvu opálení a zvýšit tak hydrataci opalováním vysušené pokožky. Výjimkou jsou Tingle krémy, které nezajišťují ochranu proti spálení kůže na slunci.

Existuje několik výrobků, neoficiálně známých jako „All-In-One", které nemají Tingle (pálivý) efekt. Mají omezené množství aktivních složek, které lze použít při venkovním opalování, ale stále nenabízejí UV ochranu. Používají se především pro své účinky hydratace, stejně jako pro mírné až střední zintezivnění opalovacího procesu. Jsou určeny pro použití před a po opalování nebo jako každodenní hydratační péče o tělo pro lidi, kteří se často opalují.


Zpracoval: HAMBERGER, s.r.o., prodejce solární kosmetiky.




 

Hlavní město Praha Středočeský kraj Zlínský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Jihomoravský kraj Pardubický kraj Kraj Vysočina Královéhradecký kraj Jihočeský kraj Liberecký kraj Ústecký kraj Plzeňský kraj Karlovarský kraj